Cтрахування - від появи та до наших днів Без категорії ⋆ strahovka-24
 Cтрахування – від появи та до наших днів

Cтрахування – від появи та до наших днів

Spread the love

За своєю природою страхування має досить довгу історію. Воно бере свій початок ще з часів Давнього Єгипту, Риму … Які ж чинники призвели до того, що у людей з’явилася потреба в страховці?

Виникнення і розвиток

Кожна людина є одночасно і сильною, і слабкою істотою. Сила проявляється в правильному використанні розуму і волі, а слабкість – непідготовленість до виникаючих форс-мажорних обставин. В останньому випадку проявляється певний страх (корінь слова «страхування»), перед яким людина хоче себе убезпечити, захистити. Саме страхування в великій мірі заспокоює людей, дає деяку надію на компенсацію збитків.

Такий лейтмотив звучав ще за часів стародавніх цивілізацій. Люди, роблячи добро, замість того, щоб сподіватися на Бога, з матеріального принципу організовували деякі спільноти. Це служило умовним «заспокійливим» в разі виникнення непередбаченої ситуації.

Виникає питання, коли ж перераховані вище процеси торкнулися Європи? Ще в 1-му тисячолітті на кустарному рівні організовувалися страхові колегії. Більш потужно запрацювали страховики в період X-XIII ст., коли успішно проводили діяльність гільдії і цехи. В середні віки соціальна нерівність не викликала прихильність до того, щоб страховими правами користувалися широкі верстви населення. Перевага віддавалася тим людям, які володіли надлишковими грошовими або матеріальними засобами. Православна Церква забороняла своїм членам проводити лихварство (хабарництво), інтерпретуючи тим, що «обдурювання» не приведе людину до спасіння душі.

Перша акціонерна компанія

У XVII- XVIII століттях в Європі стався прорив в організації страхової діяльності. Відкривалося безліч компаній по страхуванню. Разом з тим безліч компаній і розорялися. Важливу лепту в розвиток даної галузі внесла Англія. Одним із флагманів економіки Європи того часу була «Ост-Індійська» торгова компанія, яка і заснувала першу страхову компанію акціонерного типу. Успішний розвиток цього підприємства сприяв удосконаленню та розширенню за територіальним принципом страхового бізнесу в цілому.

iz-istorii-strahovaniya

Страхування в Україні

Виникає питання, а як же воно укорінилось на наших землях? Перші відомості про появу страхування на Русі датуються X-XI ст. Найбільш конкретно про це розповідається в манускрипті давньоруського права в «Руській правді». У більш пізньому нормативному документі Московської Русі «Стоглаве» (1551 г.) передбачалося страхування громадян державою. Наповнювалася страхова скарбниця за рахунок обов’язкового збору коштів з усього населення. У 1863 р в Полтаві була заснована перша в Україні страхова компанія. Її клієнтами були великі підприємці і купці, знатні домовласники.

На початку XX ст. Одеса була основним центром страхування в Україні. Там розташовувалися представництва страхових товариств Москви і Петербурга, а також німецьких, англійських, французьких страхових компаній. У радянський період розвиток ринку страхування в Україні відбувалося напливами. Держава то приділяла йому пильну увагу, то байдуже ігнорувала всі ініціативи, пов’язані з ним. До 1988 р. монополію в Україні утримували Держстрах та Інгосстрах.

Після проголошення Незалежності, Україна самостійно стала регулювати всі моменти, пов’язані зі страхуванням. Суміш колишнього радянського менталітету з впроваджуваним західним укладом життя породила особливі норми страхового бізнесу. Наша держава зазнала шок в проміжку між гіперактивним падінням радянського рубля і народженням національної гривні. Не стояв осторонь і ринок страхування. Тільки з частковим зміцненням нашої грошової одиниці страховий бізнес увійшов в тиху гавань.

В даний час державою прийнято безліч законів та законодавчих актів, які регулюють роботу цієї галузі. Суб’єкти страхування самі вправі обирати страхову компанію. І жорстка конкуренція між страховиками дозволяє клієнтам більш об’єктивно вибрати компанію.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Корисні посилання

Підписатися на новини

Підпишіться на наші останні новини та статті. Ми не надсилатимемо вам спаму.

Copyright © 2022. Всі права захищені.

logo-strahovka-24-light-ua